Foster + Partners
Foster + Partners je architektonická firma se sídlem v Londýně. Jejím zakladatelem a ředitelem je Norman Foster. Narodil se v roce 1935 v Reddish (malé město zhruba 250 kilometrů severně od Londýna). Roku 1967 založil Foster Association, ze které se později vyvinula firma Foster + Partners.
Foster + Partners mají na svém kontě desítky staveb, které jsou rozesety všude po světě. Mimo projektování budov se zabývají i designem – mimo jiné navrhli novou podobu typických londýnských autobusů tzv. double-deckerů. Do ulic se vydají koncem roku 2011.
Great Glass House (1995 – 2000)
Great Glass House je největším skleníkem na světě. Stojí v National Botanic Garden of Wales ve městě Carmarthenshire.
Skleník tvoří skleněná střecha umístěná na ocelové konstrukci, která je zasazena do betonového prstence tvaru elipsy. Z dálky připomíná skleněný vrchol kopce než obrovský skleník. Díky tomu nijak nenarušuje ráz okolní krajiny. Ale i tak skrývá impozantní část botanické zahrady. Obří prosklená střecha dodává dostatečné množství světla a vytváří ideální prostředí pro rostliny.
30 St Mary Axe (2001 – 2004)
Díky svému tvaru známá jako okurka v angličtině gherkin. Dále se jí taky říká Swiss Re Tower, Swiss Re Building nebo Swiss Re Center, tyto názvy jsou odvozeny od původního majitele.
Stavba skrývá kanceláře a obchodní centrum, je první ekologickou a zároveň nejvyšší budovou v Londýně. Její ekologičnost spočívá ve využití prosklené fasády jako přirozeného zdroje světla. Nosná ocelová konstrukce, která drží váhu jednotlivých podlaží i bez použití nosných sloupů, navíc umožňuje maximální využití prostoru.
Elephant House (2002 – 2008)
Je to pavilón slonů v Zoologické zahradě v dánské Kodani, kde chovají přes 3000 zvířat. K nejoblíbenějším patří sloni indičtí, právě pro ně byl nový pavilón postaven. Je to další stavba pro organickou architekturu ne zcela typická, je totiž prvotně určena zvířatům a nikoli lidem.
Výběh je díky mnohým výzkumům jejich přirozeného prostředí a použitým technologiím jedním z nejmodernějších na světě. První důležitá věc, která přibližuje prostředí v zoo tomu v divočině, je kopulovitá prosklená střecha. Pomáhá udržovat v pavilónu tropické klima. Dalším prvkem, který nejen udržuje prostředí, ale i zdraví slonů je vyhřívaní v zemi. Podloží udržuje suché a teplé, díky tomu nohy slonů nijak netrpí a zvířata chodí po zemi, která se vlastnostmi blíží té v oblastech Asie, kde se volně vyskytují. Místo pro spánek je koncipováno tak, aby sloni mohli spát pohromadě, stejně jako tomu bývá v jejich přirozeném prostředí. Ojedinělou věcí ve zdejším výběhu je bahenní bazének, podobný těm, které se v přírodě vyskytuje na okraji deštných pralesů u koryt řek. V takových malých lázních plných bláta si sloni mohou hrát a relaxovat.
Mezi organické stavby se pavilón slonů řadí nejen svým tvarem, ale především díky prvkům vycházejících z pozorování v divočině, které architekti uplatnili – možnost společného spánku slonů, bahenní bazének nebo vyhřívaná zem.
Spaceport America (2006 – 2011)
Spaceport America leží v Novém Mexiku a je jedním z převratných projektů, protože umožňuje let do vesmíru i lidem bez několikaletého výcviku v NASA. Je to první stavba svého druhu a v budoucnu může být modelem pro podobné projekty tohoto typu.
Jde o další vysoce ekologickou budovou. Přirozené světlo vniká dovnitř skrz průzory ve střeše a hlavní prosklenou stěnu. K přirozené ventilaci vzduchu využívá budova západní vítr, který projde chladícími místnostmi a poté klimatizuje budovu.
Dalším prvkem, který činí stavbu organickou, je její vzhled a propojení s vnějším prostředím. Tvarem vzdáleně připomíná rejnoka, podobně jako projekt kongresového centra v Českých Budějovicích od Jana Kaplického. Propojená s okolím je hned několika vlastnostmi. Stavba vypadá jako by vyrůstala ze země, jako přirozené zvlnění krajiny. V projektu se uplatnily materiály a stavební technologie běžně používané v Novém Mexiku